Ogrody zachwytu

29 września 2011

„Ogrody zachwytu” – zachwycają odcieniami myśli, uczuć i kolorów, ich wyjątkowego połączenia.

Obrazy i teksty przenikają się wzajemnie. Jakby Katarzyna - poetka pisała, dla Katarzyny - malarki. Czy też, Katarzyna – malarka malowała, dla Katarzyny – poetki.

Spacerujemy po tych - Ogrodach - poezji namiętności i duszy, przenosimy oczy na inny kwiat koloru i słyszymy jak obrazy przemawiają, wirują słowami - zawiązanymi warkoczem uczuć, tekstów i kolorów.

Twarze kobiet są żywe. Wchłaniamy obrazy, kobiety na nich ożywają, przemawiają do nas tekstem, przemawiają oczyma swej duszy. Tak! One mają duszę. Malarka, Katarzyna Paleta sama odkrywa ten zadziwiający związek, sama odkrywa na nowo to co namalowała, to co czekało na spotkanie z – jak pisze Jerzy Koperski w liście do Katarzyny poetki, mając przed sobą Jej tomiki poezji „Erotyka Twoja i Moja” oraz „Erotyka, zmysły, poezja”:

„Łaskawa Poetko, oto przede mną Twoja EROTYKA. Obłędna, świeża i radosna. Pełna pasji i namiętności, jest ogniem. Zapewne z duszy Twojej ten żar wokół – i słowa i rysunki stwarzają rzadki obraz  namiętności i ciekawości. To już jest tak, że każda inna kobieta, każdy inny ulicznik – to nowa siła, nowe metafory. To czuję w Twoich wierszach i obrazach”

A teraz, gdy dwie Katarzyny spotkały się, powstały urzekające swym pięknem, połączenia. Żaru uczuć, Katarzyny poetki, z żarem kolorów – Katarzyny malarki.

Rzadko, bardzo rzadko – spotykają się tak ciekawe artystycznie osobowości, a jeszcze rzadziej ich wrażliwość łączy się w twórczości, w jedną nierozerwalną całość.

Takim właśnie połączeniem jawi się ten kolejny - wyjątkowy album, będący po albumie „Kobieta nie jest ciałem, jest kolorami i wyobraźnią”, drugim naszym spotkaniem z autorkami. Zapraszamy.

Wydawnictwo e-bookowo książki Katarzyny Gołąbek w dziale Poezja

Okładka Ogrody zachwytu.jpg (2011-09-29 13:39:01)

 

Jestem tak naga

Jestem tak naga.jpg (2011-09-29 13:44:42)

Zostawiać niedosyt

Zostawiać niedosyt.jpg (2011-09-29 13:48:48)

„Ogrody zachwytu” - to kontynuacja albumu „Kobieta nie jest ciałem, jest kolorami i wyobraźnią”. Zarazem oddzielna całość. Ogrody zachwytu, to poetycko - malarski esej o wyobraźniach dwóch kobiet. Wyobraźniach - połączonych  warkoczem Ich odczuwania piękna w kobiecie i erotyce.

Patrzę na obrazy i czytam teksty wzrokiem i duszą mężczyzny. Przypomina mi się pewna rozmowa:

- Pułkowniku, czym jest piękna kobieta?

- Piękna kobieta?

- Piękna kobieta poruczniku, jest NIEWIDZIALNA! Jest niewidzialna, gdyż jej piękno i erotyzm przykuwa zmysły, a nie umysł. Dlatego, większość widzi ją, nie widząc wcale. Widzi jej piękną i erotyczną powłokę. Nie widzą twarzy, nie widzą nic oprócz erotyzmu. I ciągnie ich ten obraz i chcą ją kochać, a raczej posiąść. Reszta jest dla nich niewidzialna. To cecha młodości. Dopiero życie uczy chłopca widzieć, staje się mężczyzną. Lecz taka chwila jest rzadka, gdyż rzadko mężczyzna doświadcza śmierci za życia, aby się narodzić. To jest warunek konieczny, aby nie być ślepcem. Aby dostrzec i świadomie przytulić się do kobiety, aby zostać przez nią przyjęty w całym Jej pięknie, w całym pięknie DOTYKU. Tkliwy czuły dotyk, to najpiękniejsza rzecz w miłości i dobroci. Dobrani kochankowie są otoczeni aurą przytulania, wieczną aurą przytulania - poruczniku. Do wytworzenia tej aury nie potrzeba nawet seksu - wystarczą wzajemne uściski. Przytulanie to droga do spokoju. Przytulanie jest oznaką harmonii w parze. Znika przytulanie – znika harmonia.

- Obecnie, poruczniku – Ludzie porzucili DOTYK! Pozbawili się naturalności, gdyż dotyk wymaga dobroci, skromności i naturalności, a tylko one przełamują chuć i wstyd. Obecnie, wstyd został zabity agresją i bezczelnością. Lecz, aby widzieć, trzeba umieć dostrzec TWARZ kobiety, jej ciało. W twarzy kobiety jest wszystko. Trzeba tylko umieć widzieć. Spójrz na twarze tych kobiet.

- Twarze kobiet. Są różne rodzaje twarzy kobiet. Lecz na twarzy prawdziwej kobiety, powtarzam prawdziwej kobiety - mężczyzna chce położyć swoje ręce.

Taką aurę, o której mówi pułkownik do porucznika znajduję w obrazach Katarzyny Palety i tekstach Katarzyny Gołąbek. Zapraszam do odwiedzenia „Ogrodów zachwytu”- bo coraz trudniej je znaleźć.

Zbigniew Kowalkowski

zostawiać niedosyt_obraz.jpg (2011-10-02 20:07:19)